INIEKCJE DOSZKLISTKOWE OPTIONS

iniekcje doszklistkowe Options

iniekcje doszklistkowe Options

Blog Article

3-calendar year outcomes of individualized ranibizumab procedure in patients with diabetic macular edema: the RESTORE extension research.

Choroba uszkadza centralny obszar siatkówki zwany plamką, który odpowiedzialny jest za dobre widzenie. AMD występuje w dwóch postaciach: suchej i mokrej (wysiękowej).

Wbrew pozorom "zastrzyk do oka" jest procedurą stosunkowo bezpieczną, bezbolesną i szybką. Wykonuje się go bardzo cienką igłą, w znieczuleniu miejscowym, z zachowaniem procedur pełnej aseptyki.

Nie. Przed podaniem zastrzyku stosujemy miejscowe leki znieczulające w kroplach. U osób wrażliwych może wystąpić dyskomfort związany z założeniem rozwórki podtrzymującej powieki. U części osób może wystąpić lekkie British islesłucie przy przechodzeniu igłą przez ścianę gałki ocznej.

Terapia anty-VEGF to podawanie leku anty-VEGF do wnętrza gałki ocznej. Leki anty-VEGF swoją nazwę biorą od angielskiego skrótu anti vascular endotheliar growth element, czyli są to substancje hamujące naczyniowy czynnik wzrostu śródbłonka. Pierwszym lekiem z tej grupy, który pojawił się na świecie był Avastin (bevacizumab), został zarejestrowany przez amerykańską FDA (meals and Drug Administration – instytucję legalizująca żywność i leki w United states of america) do stosowania do żyły, a pierwszym wskazaniem do jego stosowania był nowotwór jelita grubego. Zastosowanie tego leku w przypadku nowotworu było możliwe ponieważ Avastin podobnie jak inne leki anty-VEGF hamuje rozrost naczyń krwionośnych, a bez naczyń krwionośnych nowotwór nie może się rozwijać.

Po zastrzyku zawsze widzenie jest gorsze z uwagi na sam zabieg odkażania oka i działanie kropli rozszerzających źrenicę.

Ogólnie sterydy podaje się tylko w przypadkach gdy zmiany oczne są wynikiem zmian ogólnoustrojowych ponieważ wiąże się to niestety z występowaniem licznych działań niepożądanych takich jak cukrzyca, osteoporoza, wrzody żołądka czy zaburzenia nastroju.

Iniekcja doszklistkowa to zabieg, do którego wykonania niezbędne są wysokiej jakości preparaty medyczne. W zależności od schorzenia, które chcemy wyleczyć, stosujemy:

Powszechnie stosowaną terapią w leczeniu wysiękowej odmiany AMD są tzw. iniekcje doszklistkowe, czyli wstrzyknięcie leku bezpośrednio do komory ciała szklistego oka.

Pacjent powinien posiadać formularz zgody w dniu zgłoszenia się na iniekcję. Wówczas będzie miał też możliwość zadania pytań lekarzowi przeprowadzającemu iniekcje.

Substancją czynną w preparacie AVASTIN jest bevacizumab, który blokuje śródbłonkowy czynnik wzrostu naczyń typu A (VEGF – A).

Za ciekawostkę można zapewne uznać informację, o której wspomina w materiałach na swojej stronie American Academy of Opthalmology (cytowane doniesienie pochodzi z 2010 roku, jego autorem jest dr McCannel z University of California w read more Los Angeles). Jedną z potencjalnych komplikacji iniekcji doszklistkowej jest ryzyko zakażenia gałki ocznej.

Celem podawania leków omawianą drogą jest polepszenie widzenia u pacjenta lub też zapobieganie pogarszaniu się jakości wzroku chorego. W przypadku leczenia zakażeń, iniekcje mają na celu doprowadzenie substancji leczniczej jak najbliżej ogniska infekcji.

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania iniekcji do gałki ocznej jest zakażenie bakteryjne powierzchni oka. Istnieje wtedy ryzyko wprowadzenia zakażenia do środka oka co może być niebezpieczne. Niektórzy lekarze uważają, że nie należy podawać zastrzyków krótko po udarze czy zawale mięśnia sercowego i warto odczekać six miesięcy od ich wystąpienia, istnieje bowiem ryzyko kolejnego udaru czy zawału serca.

Report this page